Rola mięśni w profilaktyce bólu pleców
Autor: Marcin Bacia – fizjoterapeuta Jak Mięśnie Wpływają na Zdrowie Kręgosłupa: Wszystko, co Musisz Wiedzieć Zapraszam do lektury kolejnego wpisu na temat kręgosłupa. Tym razem o roli układu mięśniowego w…
Autor: Marcin Bacia – fizjoterapeuta Jak Mięśnie Wpływają na Zdrowie Kręgosłupa: Wszystko, co Musisz Wiedzieć Zapraszam do lektury kolejnego wpisu na temat kręgosłupa. Tym razem o roli układu mięśniowego w…
Zapalenie rozcięgna podeszwowego definicja, przyczyny, rozpoznanie, profilaktyka, leczenie Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu pięty. W dalszej części artykułu zapoznasz się ze szczegółami tego schorzenia. Zapraszam do…
Ból kręgosłupa Zapraszam do zapoznania się z opisem przyczyn i metod leczenia zespołów bólowych kręgosłupa Marcin Bacia fizjoterapeuta Ból kręgosłupa CHOROBY KRĘGOSŁUPA I ODKRĘGOSŁUPOWE SĄ JEDNĄ Z GŁÓWNYCH PRZYCZYN…
Hallux valgus paluch koślawy to schorzenie stopy, które jest powszechnie znane jako koślawość dużego palca. Schorzenie to może powodować duży dyskomfort i ból, zwłaszcza podczas chodzenia. W tym artykule omówimy…
Zespoły bólowe stawów kręgosłupa Zapraszam do zapoznania się z opisem przyczyn i metod leczenia tego popularnego zespołu bólowego. Marcin Bacia fizjoterapeuta Ból stawów kręgosłupa to w mojej praktyce bardzo często…
Autor: Marcin Bacia fizjoterapeuta Płaskostopie Co to jest płaskostopie, jakie wywołuje konsekwencje i jak wygląda jego terapia Definicja płaskostopia Płaskostopie jest to wada stopy polegająca na obniżeniu jej łuków. Co…
Dyskopatia proces rozwoju. Proces rozwoju dyskopatii jest stopniowy i długotrwały. Infografika przedstawia uproszczony model degeneracji krążka międzykręgowego. Zapoznaj się i przekaż dalej.
Przebieg procesu terapeutycznego nigdy nie jest jednorodny i uniwersalny. Różni się w zależności od celu terapii, stanu ogólnego chorego, czasu działania czynnika chorobowego, zajętej struktury, jak również od konstrukcji psychofizycznej…
Marcin Bacia Fizjoterapeuta Jak przygotować się do wizyty fizjoterapeutycznej Jak ubrać się na pierwszą wizytę Podczas pierwszej wizyty konieczne jest przeprowadzenie dokładnego badania. Prosimy przygotować sobie na nią niekrępujący strój,…
Złamanie kości ogonowej/guzicznej Złamanie kości ogonowej najczęściej występuje w chwili bezpośredniego upadku na kość. Co to jest kość ogonowa Kość ogonowa zwana również guziczną (łac. Os coccygis, ang. Coccyx…
Naciągnięcie mięśnia Naciągnięcie mięśnia może być bolesną kontuzją. Do urazu dochodzi zwykle z powodu nadmiernego przeciążenia mięśnia źle przygotowanego do wysiłku. Naciągnięcie mięśnia – co to jest Naciągnięcie mięśnia…
Złamanie kompresyjne kręgosłupa Złamanie kompresyjne kręgosłupa występuje w wyniku zadziałania dużych sił ściskających. Zlokalizowane jest najczęściej w odcinku lędźwiowym – ze względu na dodatkową masę kręgów z wyższych segmentów. …
Zespół pasma biodrowo – piszczelowego (ITBS Iliotibial Band Syndrome) Zespół pasma biodrowo-piszczelowego jest patologią bólową zlokalizowaną w obrębie stawu kolanowego i czasem biodra. Syndrom bólowy dotyka biegaczy, rowerzystów, ciężarowców…
Konflikt rzepkowo-udowy (PFPS) Konflikt rzepkowo-udowy jest to zespół bólowy stawu kolanowego o różnym stopniu nasilenia (od łagodnego do dużego). Podłożem bólu jest konflikt rzepki z kością udową w stawie rzepkowo-udowym.…
Boczne przyparcie rzepki Boczne przyparcie rzepki – podstawy anatomiczne Rzepka jest płaską strukturą kostną położoną z przodu stawu kolanowego. Zalicza się to trzeszczek – narządów pomocniczych mięśni. Jej rolą jest…
Coccygodynia – zespół bólowy kości guzicznej (ogonowej) Coccygodynia – co to jest Coccygodynia jest to zespół bólowy występujący w okolicy kości guzicznej. Bóle posiadają charakter przewlekły mogą występować zarówno w…
Zimowy trening kolarza Wykorzystaj zimę i w trzech krokach zmniejsz ryzyko wystąpienia urazów kolarskich w sezonie letnim Dowiedz się jak przygotować się przez zimę do letniego sezonu rowerowego. Poza oczywistym…
Kolano skoczka Kolano skoczka – entezopatia więzadła rzepki. Kolano skoczka – podstawy anatomiczne Więzadło rzepki (łac. ligamentum patellae) stanowi wspólne pasmo ścięgniste środkowej części mięśnia czworogłowego uda. Biegnie od rzepki do…
Więzadła poboczne Uszkodzenie więzadeł pobocznych stawu kolanowego rozpoznanie, profilaktyka, leczenie. Więzadła poboczne – urazy Uszkodzenie więzadeł pobocznych stawu kolanowego najczęściej ma miejsce podczas uprawiania sportu. Obrażeniu częściej ulega więzadło…
Trening funkcjonalny Trening funkcjonalny powstał z konieczności indywidualnej oceny sportowców pod kątem określenia jakości ruchu. Metoda służy przesiewowej ocenie podstawowych dla naszej aktywności fizycznej wzorców ruchowych. Wykrycie i wyeliminowanie asymetrii i…
Neuromobilizacje Neuromobilizacje skuteczna metoda terapii zaburzeń neuromechanicznych w przebiegu zespołów uciskowych tkanki nerwowej. Neuromobilizacje metoda terapii u podłoża, której leży nowatorskie podejście do układu nerwowego jako organu o właściwościach mechanicznych.…
McKenzie Mechanical Diagnosis and Therapy (MDT) McKenzie biomechaniczna metoda diagnozowania i leczenia patologii kręgosłupa w szczególności dolegliwości związanych z krążkiem międzykręgowym. Metoda została opracowana w latach 50 ubiegłego stulecia przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę…
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego – gonartroza. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego rozpoznanie, profilaktyka, leczenie. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego – charakterystyka ogólna Staw kolanowy jest najczęstszym miejscem występowania zmian zwyrodnieniowych. Choroba dotyka…
Terapia Manualna Terapia Manualna jest medycznym system diagnostyczno-terapeutycznym ukierunkowanym do leczenia wszystkich odwracalnych zaburzeń układu ruchu, między innymi w obrębie: stawów, mięśni, więzadeł, nerwów. …
Zespół cieśni kanału nadgarstka Zespół cieśńi kanału nadgarstka (cieśń kanału nadgarstka) zalicza się do neuropatii uciskowych nerwu pośrodkowego. W przebiegu nerwu pośrodkowego wyróżniamy jeszcze następujące zespoły uciskowe: zespół nerwu międzykostnego…
Dyskopatia – jak jej uniknąć. 7 praktycznych wskazówek jak uniknąć dyskopatii i bólu pleców.
Komputerowe badanie stóp Rola badania podobarometrycznego w diagnostyce i terapii stóp.
Marcin Bacia Fizjoterapeuta Termoplastyczne Wkładki Ortopedyczne Blueberry Medical OKIEM FIZJOTERAPEUTY Czyli, dlaczego moim pacjentom rekomenduję i wykonuję właśnie te, a nie żadne inne wkładki. Stopa i staw skokowy stanowią –…
Rwa kulszowa Rwa kulszowa wywołana jest przez podrażnienie nerwu kulszowego lub jego korzeni. Rwa kulszowa sama w sobie nie stanowi jednostki chorobowej. Jest terminem określającym zespół objawów spowodowanych patologią w…
Rwa ramienna/barkowa Rwa ramienna zaliczana jest do radikulopatii (radi – korzeń, patia – zaburzenie) odcinka szyjnego. Rwa ramienna sama w sobie nie stanowi jednostki chorobowej. Jest terminem określającym zespół objawów…
Stabilizacja kręgosłupa Jak działa system stabilizacji kręgosłupa i dlaczego jest taki ważny. Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego jest kluczowa w profilaktyce bólu kręgosłupa oraz w leczeniu już zaistniałych dolegliwości. Kręgosłup lędźwiowy z…
Stenoza kanału kręgowego charakterystyka, leczenie i rehabilitacja Stenoza to z greckiego stenozis, czyli zwężenie. Termin stenoza kanału kręgowego oznacza patologiczne zwężenie światła kanału. Zmiana najczęściej występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa,…
Poranny ból pleców czyli dolegliwości pojawiające się tuż po obudzeniu i stopniowo ustępujące w ciągu dnia. Poranny ból pleców jest częstą przypadłością osób aktywnych. Czujemy się wtedy tak jakbyśmy noc…
Jak uniknąć bólu pleców 10 praktycznych porad jak przeciwdziałać dolegliwością bólowym kręgosłupa 1. Wzmacniaj mięśnie Silne mięśnie poprawiają stabilizację kręgosłupa zmniejszając obciążenie dysków, więzadeł i stawów, co przeciwdziała ich…
Ćwiczenia przy komputerze Jak uniknąć bólu pleców podczas siedzenia Praca w pozycji siedzącej wiąże się z dużym obciążaniem układu ruchu. U osób siedzących przez kilka godzin dziennie występuje szereg dolegliwości…
Jeśli bolą Cię plecy i wystąpi jeden z tych sześciu objawów jak najszybciej musisz się zgłosić do lekarza.
Jak prawidłowo siedzieć by uniknąć bólu i schorzeń kręgosłupa Nie ma idealnej pozycji siedzącej. Są tylko bardziej lub mniej złe. Zapoznaj się z naszymi poradami naucz się prawidłowo siedzieć i…
Łokieć tenisisty Entezopatia mięśni prostowników nadgarstka Łokieć tenisisty Celem tego artykułu jest przedstawienie obiektywnego podejścia do problemu łokcia tenisisty w oparciu o przegląd bieżącej literatury naukowej, a także na podstawie…