Terapia Manualna
Terapia Manualna jest medycznym system diagnostyczno-terapeutycznym ukierunkowanym do leczenia wszystkich odwracalnych zaburzeń układu ruchu, między innymi w obrębie: stawów, mięśni, więzadeł, nerwów.
Z pomocą Terapii Manualnej normalizujemy zmiany w strukturach aparatu ruchu powstałe w wyniku:
- urazów – złamania, zwichnięcia, stłuczenia, skręcenia,
- przeciążeń – np. długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej,
- zwyrodnień – np. w przebiegu chorób reumatycznych lub zaawansowanych procesów starzenia.
Terapia prowadzona jest za pomocą rąk terapeuty, który w zależności od kluczowego problemu dobiera specyficzną technikę leczenia.
Techniki w uproszczeniu możemy podzielić na:
- diagnostyczne – testy,
- przeciwbólowe;
- poprawiające zakres ruchomości.
Przebieg postępowania leczniczego składa się z trzech zasadniczych części:
- dokładne rozpoznanie chorej struktury,
- próbna terapia
- terapia właściwa,
- Medyczny Trening Funkcjonalny.
W Terapii Manualnej podobnie jak w innych systemach fizjoterapeutycznych bardzo ważna jest część diagnostyczna, w której musimy dokładnie określić strukturalną przyczynę dolegliwości oraz sprecyzować główny cel postępowania leczniczego. Może nim być usuwanie dolegliwości bólowych lub poprawa zakresu ruchomości.
Zwykle występują problemy mieszane to znaczy: wysuwający się na pierwszy plan ból oraz będące często w drugim planie ograniczenie ruchomości.
Podczas terapii właściwej posługując się specyficznymi dla Terapii Manualnej technikami normalizujemy patologiczne zmiany w zajętej strukturze.
W pierwszej kolejności wprowadzamy postępowanie przeciwbólowe. Następnie wyrównujemy deficyty ruchowe.
Po procesie normalizacji strukturalnej konieczne jest przygotowanie osłabionej przebytą patologią tkanki do przyjmowania fizjologicznych obciążeń. W tym celu prowadzimy specjalistyczny Medyczny Trening Funkcjonalny oraz uczymy ćwiczeń do samodzielnego wykonania w domu.