Zespół cieśni kanału nadgarstka
Zespół cieśńi kanału nadgarstka (cieśń kanału nadgarstka) zalicza się do neuropatii uciskowych nerwu pośrodkowego. W przebiegu nerwu pośrodkowego wyróżniamy jeszcze następujące zespoły uciskowe: zespół nerwu międzykostnego przedniego oraz zespół mięśnia nawrotnego, które zostaną opisane w osobnych opracowaniach.
Kanał nadgarstka – co to jest
Kanał nadgarstka jest przestrzenią zawartą między kośćmi nadgarstka a troczkiem zginaczy. Wewnątrz kanału nadgarstka leżą ścięgna mięśni zginaczy powierzchownych i głębokich wszystkich palców. Ścięgna zginaczy zajmują dno i stronę łokciową kanału nadgarstka, natomiast nerw pośrodkowy leży najbardziej promieniowo i dłoniowo, przylegając bezpośrednio do troczka zginaczy.
Ucisk na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka ma miejsce w sytuacji podwyższonego ciśnienia wewnątrz kanału wówczas nerw pośrodkowy jest narażony na bezpośredni ucisk przez sztywny troczek zginaczy.
Zespół cieśn kanałui nadgarstka – przyczyny
W przeważającej liczbie przypadków jednoznaczne stwierdzenie powodu wystąpienia zespołu cieśni kanału nadgarstka jest bardzo trudne i większość przyczyn określa się jako idiopatyczne.
Zespołu cieśni kanału nadgarstka – Klasyfikacja przyczyn według D. Walusiak
- Przyczyny miejscowe:
- a) wewnątrz nerwowe – Tłuszczaki, nerwiaki, krwiaki itp.
- b) zewnątrznerwowe
– Wrodzone (anomalie mięśni, kości, naczyń krwionośnych)
– Urazowe (złamanie dalszej nasady kości promieniowej, złamanie i zwichnięcie kości nadgarstka, oparzenia).
- c) zewnątrznerwowe guzy (np. ganglion)
- Przyczyny ogólne: RZS, cukrzyca, amyloidoza, obrzęki ciążowe, hemofilia, inne.
Zespół cieśni kanału nadgarstka – Rozpoznanie
Objawy subiektywne chorych z zespołem kanału nadgarstka:
- Bóle, mrowienia w obrębie ręki występujące po wysiłku, także w nocy.
- Utrata sprawności ręki – trudności w wykonywaniu czynności dnia codziennego.
Objawy przedmiotowe stwierdzane u chorych z zespołem kanału nadgarstka:
- Osłabienie czucia w opuszkach palców zaopatrywanych przez nerw pośrodkowy
- Suchość opuszek
- Objaw Tinela
- Objaw Phalena
- Objaw opaskowy
- Osłabienie siły mięśni: odwodzieciel krótki kciuka, przeciwstawiacze.
Badania dodatkowe: MRI, Ultrasonografia, NCV – szybkość przewodzenia nerwu wynosi około 50 m/s zmniejszenie tej wartości do około 10 m/s świadczy o patologii.
Zespół cieśni kanału nadgarstka – leczenie zachowawcze/nieoperacyjne
W przypadku nasilonych dolegliwości zalecane jest unieruchomienie ręki w pozycji pośredniej na okres 3 do 4 tygodni w celu odciążenia nerwu pośrodkowego.
W naszym gabinecie bardzo dużą skuteczność leczenia uzyskujemy poprzez mobilizację nerwu pośrodkowego skojarzoną z technikami rozluźniającymi mięśnie ręki oraz zginaczy przedramienia.
Zespół cieśńi kanału nadgarstka – leczenie farmakologiczne
Niesteroidowe i steroidowe leki przeciwzapalne w postaci maści lub doustnych diuretyków, gabapentyny, dokanałowe iniekcje sterydowe.
Panuje powszechna zgodność w środowisku klinicznym co do konieczności stosowania leczenia nieinwazyjnego jako podstawowej formy terapii. Decyzję o zabiegu operacyjnym można podjąć dopiero po okresie 3 do 6 miesięcy terapii zachowawczej. Na skuteczność leczenia zachowawczego duży wpływ mają zastosowane metody i doświadczenie terapeuty prowadzącego. W przypadku podjęcia decyzji o leczeniu w ramach NFZ należy bardzo uważnie podchodzić do zalecanych procedur. Niechlubnym standardem leczenia cieśni kanału nadgarstka w ramach naszego narodowego ubezpieczyciela jest terapia przy tzw. stoliku do ćwiczeń manualnych. Jeśli będziecie mieli Państwo styczność z tego typu procedurą zalecamy zrezygnowanie z tej formy terapii i jak najszybsze udanie się do fizjoterapeuty pracującego przy zastosowaniu metod neuromobilizacji, terapii manualnej lub osteopatii.
Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami w każdym przypadku podejrzenia lub wystąpienia cieśni kanału nadgarstka.