Coccygodynia – zespół bólowy kości guzicznej (ogonowej)
Coccygodynia – co to jest
Coccygodynia jest to zespół bólowy występujący w okolicy kości guzicznej. Bóle posiadają charakter przewlekły mogą występować zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej, w której zwykle nasilają się. Dolegliwości występują pięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Coccygodynia – objawy
Ból występuje w okolicy kości ogonowej może nasilać się podczas siedzenia. Niekiedy dolegliwości narastają podczas siedzenia na miękkim podłożu, na którym siedzimy bezpośrednio na kości ogonowej zamiast na guzach kulszowych. Ból może narastać przy zmianie pozycji z siedzącej na stojącą. W okolicy kości ogonowej występuje także duża tkliwość palpacyjna (ból przy uciskaniu).
Coccygodynia – przyczyny bólu kości ogonowej
Najczęstszym mechanizmem powstawania bólu jest upadek na kość ogonową z wysokości. W wyniku upadku dochodzi do uszkodzenia więzadeł krzyżowo – guzicznych i patologii ruchomości kości ogonowej. Niekiedy do czynnikiem wywołującym ból może być uraz okołoporodowy.
Przyczyny psychosomatyczne – przypisuje się im samoistne wystąpienie coccygodynii. W wyniku podwyższonego napięcia psychicznego – stany depresyjne, stres – dochodzi do zwiększonego napięcia w obrębie miednicy.
Czynnikami wyzwalającymi wystąpienie coccygodynii jest siedzący tryb życia, przewlekły stres, depresja, urazy, ciąża, porody, zwiększone napięcie mięśni dnia miednicy i mięśni obręczy biodrowej – pośladkowy wielki, gruszkowaty, przywodzieciel wielki – ból z powodu napięcia mięśni obręczy biodrowej ustępuje podczas siedzenia.
Coccygodynia – leczenie bólu kości ogonowej
Jak samemu sobie pomóc
Siedzenie – Należy unikać siadania. Pozycja siedząca zwykle zwiększa objawy i utrudnia gojenie. Do siedzenia można wykorzystać poduszkę z wycięciem w środku, w które zmieści się kość ogonowa w celu jej odciążenia. Ważne aby siedząc na twardej powierzchni punkt podporu miednicy lokalizować na guzach kulszowych. Należy też unikać bardzo miękkich zapadających się pod naszym ciężarem siedzisk zapadając się w nie przestajemy siedzieć na guzach kulszowych i nadmiernie obciążamy kość ogonową.
Kompresy ciepło/zimno – można stosować domowe kompresy chłodzące lub rozgrzewające. Należy jednak wypróbować, który czynnik w naszym przypadku będzie skuteczny. W tym zakresie nie ma jednoznacznych wskazań odnośnie rodzaju zastosowanego okładu.
Fizjoterapia
- Rozciąganie/masaż mięśni obręczy biodrowej zwłaszcza gruszkowatego, przywodziciela wielkiego i pośladkowego wielkiego
- Relaksacja i/lub wzmocnienia mięśni dna miednicy
- Terapia punktów spustowych
- Głęboki masaż tkanek miękkich
- Mobilizacja kości ogonowej – technika doodbydnicza
Lekarz
- Sterydoterapia
- Chirurgiczne usunięcie kości ogonowej – rozwiązanie ostateczne w większości przypadków skuteczne.