Kolano skoczka
Kolano skoczka – entezopatia więzadła rzepki.
Kolano skoczka – podstawy anatomiczne
Więzadło rzepki (łac. ligamentum patellae) stanowi wspólne pasmo ścięgniste środkowej części mięśnia czworogłowego uda. Biegnie od rzepki do piszczeli. Mocne,
płaskie o długości 5 – 8 cm. Wyraźnie widoczne podczas skurczu mięśnia czworogłowego uda. Przyczepy: u góry – dolny brzeg i powierzchnia przednia rzepki, u dołu – guzowatość piszczeli.
Kolano skoczka – charakterystyka schorzenia
Kolano skoczka występuje najczęściej u osób zaangażowanych w dyscypliny sportowe, których nieodzownym elementem jest wyskok. Schorzenie jest wynikiem sumujących się mikrourazów powstających podczas lądowania po wyskoku. W tej fazie dochodzi do jednoczesnego wydłużenia więzadła i skurczu mięśnia czworogłowego uda. Jest to tzw. obciążenie ekscentryczne, w którym na więzadło działają przeciwstawne siły rozciągające ponad 10. krotnie przewyższające ciężar ciała skaczącego. Duża częstotliwość bodźca patogennego uniemożliwia organizmowi prawidłową regenerację i wygojenie namnażających się mikrourazów.
Kolano skoczka – objawy
• Ból więzadła w okolicy przyczepu do rzepki;
• Powiększenie więzadła;
• Obrzęk
• Osłabienie i zaniki mięśnia czworogłowego uda (w zależności od fazy schorzenia).
• Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się podczas schodzenia ze schodów oraz przy prostowaniu kolana.
Kolano skoczka – stopnie choroby
1. Ból pojawia się wyłącznie podczas aktywności fizycznej;
2. Ból podczas rozgrzewki zanikający w czasie wysiłku właściwego ( po rozgrzaniu tkanek) i nawracający po zaprzestaniu aktywności;
3. Ból w czasie aktywności fizycznej o nasileniu uniemożliwiającym kontynuowanie treningu.
4. Ból ciągły.
Kolano skoczka – rozpoznanie
Po zauważeniu opisanych powyżej objawów należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistyczną poradnią w celu dokładnego
rozpoznania schorzenia. Dobrze jest jeśli mamy możliwość zasięgnięcia porady u doświadczonego fizjoterapeuty lub tak jak to ma miejsce w Fizjoporadni zespołu specjalistów z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz rehabilitacji.
Rozpoznanie odbywa się na podstawie wywiadu, badań funkcjonalnych i badań obrazowych, których podstawę stanowi usg.
Kolano skoczka – leczenie
Najskuteczniejszą formą leczenia kolana skoczka jest profilaktyka. Każdy aktywny sportowiec powinien dbać o odpowiednią rozgrzewkę i regenerację powysiłkową z zachowaniem właściwych proporcji pomiędzy fazą pracy i odpoczynku. Dla osób aktywnych fizycznie ważna jest też odpowiednia dieta zapewniająca niezbędne dla właściwej regeneracji substraty odżywcze.
Najlepsze efekty lecznicze osiągane są w ośrodkach umożliwiających aktywną współpracę lekarza ortopedy z fizjoterapeutą.
Pierwsze dwa stopnie choroby podlegają leczeniu zachowawczemu, które powinno być nadzorowane przez doświadczonego fizjoterapeutę. W tych fazach należy zadbać o właściwe wzmocnienie i uelastycznienie mięśnia czworogłowego uda, przystosowanie więzadła rzepki do obciążeń ekscentrycznych oraz o prawidłowy balans pomiędzy wszystkimi funkcyjnymi grupami mięśniowymi.
W fizjoporadni poza klasycznym postępowaniem fizjoterapeutycznym stosujemy również zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej w oparciu o terapię osoczem bogatopłytkowym.
Stopnie 3 i 4 zwykle wymagają interwencji zabiegowej.
Entezopatia więzadła rzepki jest poważnym schorzeniem i jeśli zauważą państwo u siebie niepokojące objawy zachęcamy do kontaktu z naszą poradnią w celu dokładnego rozpoznania stopnia zaawansowania i zaplanowania postępowania terapeutycznego.
Celowo nie podajemy gotowych schematów ćwiczeń ponieważ wykonywanie ćwiczeń leczniczych przy nie właściwym rozpoznaniu schorzenia zwykle prowadzi do pogorszenia stanu funkcjonalnego.
Witam, jakiś rok, półtora byłam u Ortopedy we Włocławku, który po posłuchaniu mnie i sprawdzeniu kolana przez dotykanie stwierdził, iż mam ,,kolano skoczka „ (jestem tancerką). Wtedy miałam ból promieniujący na udo i łydkę, schody były katorgą jak i trening. Pan przepisał mi tabletki ( chyba przeciwzapalne ) bardzo silne oraz kazał przykładać lód. Zaprzestałam treningów na Ok. Miesiąc. Potem wróciłam ze zmniejszonym bólem, ale jednak wciąż był. Niestety, ja tańczyłam dalej, a kolano jak bolało tak boli. Raz mocno, raz słabo, często nawet bez wysiłku. Planuje udać się na wizytę do innego ortopedy, który mam nadzieje wykona USG. Jak pan myśli czy to jest właśnie kolano skoczka ? I czy faza jeszcze bez zabiegu ?
Dzień dobry,
kolano skoczka jest entezopatią. Tego typu zmiany nie mają podłoża zapalnego czyli leki przeciwzapalne nie wiele wnoszą w terapię zmian entezopatycznych. Ja osobiście stosuję algorytm oparty na korekcie ewentualnych wad anatomicznych typu koślawość, szpotawość, rotacje kończyn dolnych, odciążenie (odpoczynek), fala uderzeniowa. Działanie to daje dobre rezultaty w przypadku kolana skoczka.