Rwa ramienna/barkowa
Rwa ramienna zaliczana jest do radikulopatii (radi – korzeń, patia – zaburzenie) odcinka szyjnego.
Rwa ramienna sama w sobie nie stanowi jednostki chorobowej. Jest terminem określającym zespół objawów spowodowanych patologią w obrębie różnych struktur w obrębie tkanki nerwowej.
Co wywołuje rwę ramienną
Choroba zwyrodnieniowa – W miarę rozwoju procesów starzenia postępuje zwyrodnienie krążka międzykręgowego głównie w wyniku dehydratacji. Odwadniający się krążek traci swoją elastyczność, wysokość oraz staje się coraz bardziej podatny na uszkodzenia. Stopniowo obniżające się krążki wpływają na zaburzenie biomechaniki kręgosłupa. W wyniku przeciążenia dochodzi do przerostu stawów międzykręgowych. Drażnione struktury stawowe odpowiadają stanem zapalnym, którego metabolity działają toksycznie na korzenie nerwowe oraz dodatkowo przyśpieszają proces degeneracji więzadeł i stawów. W reakcji obronnej na krawędziach trzonów kręgów wytwarzają się osteofity (wyrośla kostne) uciskające tkankę nerwową.
Wypuklina jądra miażdżystego – W przypadku zaawansowanych zmian degeneracyjnych krążka międzykręgowego dochodzi do osłabienia struktur pierścienia włóknistego. Ruchy zgięcia, rotacji, pochylania na boki powodują zwiększenie ciśnienia oddziałującego na jądro miażdżyste i dochodzi do jego przesunięcia i zwiększonego naporu na ściany pierścienia włóknistego. Osłabiony procesem zwyrodnieniowym pierścień włóknisty nie jest w stanie długo stawiać oporu wciąż naciskającemu nań jądru miażdżystemu, dochodzi do jego pęknięć i stopniowego wpuklania się jądra miażdżystego pomiędzy włókna pierścienia. W zaawansowanej postaci wypukliny tworzone przez przesuwające się jądro miażdżyste mogą drażnić tkankę nerwową. W zależności od kierunku zmian wypukliny mogą drażnić korzenie nerwowe wówczas mamy do czynienia z radikulopatią lub oponę twardą rdzenia kręgowego (mielopatia).
Spondyloza – Termin spondyloza zawiera w sobie zespół czynników patologicznych. Mogą się do nich zaliczać dyskopatie, choroby zwyrodnieniowe stawów międzywyrostkowych, stany zwyrodnieniowe więzadeł, osteofity.
Inne – choroby nowotworowe, choroby reumatoidalne, urazy.
Objawy rwy ramiennej
Rwie ramiennej towarzyszą objawy w obrębie szyi, karku, obręczy barkowej oraz kończyny górnej. W początkowej fazie choroby zwykle mamy do czynienia z bólem szyi i karku. W miarę rozwoju zmian patologicznych symptomy chorobowe obejmują obręcz barkową i schodzą w dół zataczając kręgi w coraz niższych partiach kończyny górnej. Objawom bólowym towarzyszą deficyty czuciowe oraz w zaawansowanym etapie zaburzenia siły mięśniowej.
Leczenie rwy ramiennej
Rehabilitacja
Z uwagi na wiele czynników mogących wywołać chorobę podstawą terapii jest dokładne rozpoznanie źródła dolegliwości. Jednak niezależnie od niego głównym celem leczenia jest normalizacja patologii związanej z czynnikiem wywołującym.
Metody terapii: McKenzie, Terapia Manualna, Kinesiology Taping, neuromobilizacje. Terapia Rwy Ramiennej może być dobrze rokująca i nie uciążliwa. Jednak zawsze trzeba dążyć do całkowitego wyleczenia dolegliwości pierwotnej i nie zaprzestawać terapii po ustąpieniu symptomów chorobowych. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych lub wystąpienia objawów alarmowych (red flag) zawsze zalecamy konsultacje neurochirurgiczną.