
Zespoły bólowe stawów kręgosłupa
Zapraszam do zapoznania się z opisem przyczyn i metod leczenia tego popularnego zespołu bólowego.
Marcin Bacia
fizjoterapeuta
Ból stawów kręgosłupa
to w mojej praktyce bardzo często występująca dolegliwość bólowa w obrębie pleców. Aby lepiej zrozumieć przyczynę i istotę schorzenia, musimy wyjaśnić sobie, czym są stawy kręgosłupa, czyli stawy międzywyrostkowe.
Stawy międzywyrostkowe
Kręgosłup w części nad krzyżowej (powyżej kości krzyżowej) składa się z 24 kręgów połączonych stawami międzywyrostkowymi. Każdy z 24 segmentów kręgosłupa posiada górną i dolną parę powierzchni stawowych tworzących z analogicznymi powierzchniami stawowymi sąsiadujących kręgów stawy. Każdy staw kręgosłupa jest morfologicznie niezależny. Oznacza to że posiada własne unaczynienie, unerwienie system więzadłowy i torebki stawowe.
Objawy bólowe stawów międzywyrostkowych
W przebiegu dolegliwości bólowych mogą wystąpić bóle mięśni pleców, rotacja kręgosłupa i zmiana jego płaszczyzny, zaburzenia ruchomości tułowia. Ból często występuje nagle bez okresów narastania. Często można precyzyjnie wskazać źródło bólu zawężając jego obszar w promieniu opuszka palca.
Przyczyny bólu stawów kręgosłupa
Zaburzenia stawowe mogą wystąpić na tle przeciążeniowym np. w wyniku niewłaściwej pozycji siedzącej, noszenia ciężkich przedmiotów, złej techniki podnoszenia, zbyt intensywnego treningu. Powodem bólu może być również uraz lub stan zapalny tkanek otaczających staw np. nerw, krążek międzykręgowy itp. w przebiegu których dochodzi do obronnego napięcia mięśniowego i blokady stawu w celu unieruchomienia danego segmentu kręgosłupa. Często do przeciążenia struktur stawowych dochodzi przy niedostatecznej sile mięśni stabilizujących kręgosłup.
Diagnozowanie bólu stawów międzywyrostkowych
Ból należy zróżnicować z dyskopatią, konfliktem korzeniowym, stenozą kanału kręgowego, mięśniobólem. Zwykle jest to możliwe do szybkiego wykonania podczas pierwszej wizyty fizjoterapeutycznej, na podstawie odpowiednio dobranych testów klinicznych. W wielu przypadkach nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań obrazowych (RTG, MRI) lecz za każdym razem decyzja o pogłębionej diagnostyce obrazowej pozostaje w gestii terapeuty.
Leczenie
Fizjoterapia
Terapia manualna
Terapia zespołu bólowego stawu międzywyrostkowego opiera się głównie o leczenie zachowawcze. Bardzo skuteczna jest terapia manualna i manewr mobilizacji lub manipulacji stawu. Przy zastosowaniu odpowiednio dobranej techniki bóle stawowe często ustępują po pierwszym zabiegu.
Terapia tkanek miękkich, masaż
Bólom stawów często towarzyszy nadmierne napięcie mięśniowe warto zatem wykonać masaż w celu rozluźnienia mięśni pleców.
Trening funkcjonalny
Następnie należy zadbać o przygotowanie stawu do przyjmowania obciążeń. W tym celu powinniśmy zatroszczyć się o odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń.
Trening stabilizacji mięśniowej
Właściwy trening stabilizacji kręgosłupa ważny jest zarówno u sportowców jak i osób mniej aktywnych ruchowo. Bez zbudowania odpowiedniego wsparcia mięśniowego występuje bardzo duże prawdopodobieństwo nawrotu dolegliwości bólowych.
Auto mobilizacje stawów
Są to ćwiczenia odwzorowujące prawidłowy ruch w stawach. Prowadzą do rozluźnienia torebek stawowych, mięśni i więzadeł, oraz znacznie wspomagają trofikę (odżywianie) miejsca urazu, co jest niezbędne do pobudzenia procesów regeneracji, poprzez dostarczenie krwi i zawartych w niej składników odżywczych, m.in. wody, kolagenu i innych mikroelementów.
Rozciąganie
Ograniczenia ruchomości są niebagatelnym czynnikiem ryzyka bólu, dlatego niezbędnym elementem terapii są ćwiczenia rozciągające. Dobierane są one po testach długości mięśni i każdy pacjent posiada indywidualne zalecenia w tym zakresie. Jednakże, można przyjąć pewne założenia z góry i na potrzeby tego artykułu wymienię grupy najczęściej przykurczone, są to: mięśnie z grupy kulszowo-goleniowej, m. prosty uda, rotatory stawów biodrowych, najszerszy grzbietu z powięzią biodrowo-lędźwiową, prostowniki grzbietu, m. czworoboczny lędźwi.
Iniekcje dostawowe
W przypadku uciążliwych zespołów bólowych, których nie możemy wyleczyć zachowawczo, należy udać się do lekarza ortopedy lub neurochirurga. Lekarz może wykonać blokadę stawu przy użyciu środków farmakologicznych.
Wspomaganie terapii w warunkach domowych i pracy
Jest to bardzo ważny element pracy, każdy pacjent dostaje zestaw ćwiczeń do domu i instrukcję zachowania w środowisku zawodowym. Jest to zwykle kontynuacja ćwiczeń wykonywanych w gabinecie, czyli stabilizacja, mobilizacja i streaching.
Rokowania
zazwyczaj są dobre, bóle stawów kręgosłupa przy wdrożeniu odpowiedniej terapii, ustępują stosunkowo szybko, niejednokrotnie przy pierwszej wizycie. U pacjentów wdrażających zalecenia ćwiczeń domowych rzadko dochodzi do nawrotów. Pacjenci po terapii posiadają też wiedzę i narzędzia do autoterapii, mogą zatem skutecznie eliminować pierwsze symptomy problemu w warunkach domowych, bez konieczności ponownych wizyt terapeutycznych.
Dłużej terapii mogą wymagać przetrwałe bóle z utrwalonym bodźcowaniem nocyceptywnym (receptory przewodzące ból), dlatego ważne jest, aby szybko wdrażać dobrze ukierunkowane protokoły terapii i nie utrwalać torowania bólu.
ZWERYFIKOWANE OPINIE PACJENTÓW
opnie pochodzą z portalu Znany Lekarz i aplikacji Booksy
wybrane z ponad 200 pozytywnych opinii
Małgorzata Ł. - Opinia z portalu Booksy
Marta Z. - Opinia z portalu Booksy
<p>
Filip - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
Asia - Pacjentka z portalu ZnanyLekarz.pl
JP - Opinia z portalu ZnanyLekarz.pl
Piotrek - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
Aleksander - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
M - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
KP - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
Lokalizacja: Fizjoporadnia PUNKT 172 • masaż
Profesjonalizm i dokładne wytłumaczenie pana Marcina powodują że mimo bólu wizyta poprawiła stan kolana.
Adam - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
• Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl
Jestem zadowolony z wizyty, zostały zrobione dokładne testy, dostałem dobre ćwiczenia. Polecam p. Marcina.
RD - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
• Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl
Pan Marcin jest naprawdę swietnym fizjoterapeutą, poza merytorycznymi aspektami, cechuje go także empatia i umiejętność aktywnego słuchania. Pan Marcin jest najlepszym specjalistą z jakim miałem przyjemność współpracować w zakresie fizjoterapii.
Klaudyna - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
• Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl
Profesjonalnie i miło. Wszystko dokładnie i spokojnie wytłumaczone, spięcia zlikwidowane, ręka działa. 🙂 Polecam!
DK - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
• Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl
• Lokalizacja: Fizjoporadnia PUNKT 172
To moja 2 wizyta u Pana Marcina. Po ćwiczeniach, które mi zalecił czuje się dużo lepiej. Niesamowita wiedza, doświadczenie, zaangażowanie, szczegółowe wyjaśnienie problemu i ludzkie podejście do pacjenta.
Ewa - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
Lokalizacja: Fizjoporadnia PUNKT 172
Polecam!! Miły i profesjonalny. Fachowa i szybka pomoc. Rehabilitacja po złamaniu kostki doskonała. Nie zawiodłam się. Będę polecała znajomym.
Agata NB - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
Lokalizacja: Fizjoporadnia PUNKT 172 • masaż kobiet w ciąży
Czulam sie bardzo zaopiekowana i bezpiecznie a to najwazniejsze dla mnie jako iz skorzystalam bedac w ciazy. Wszystko bylo tlumaczone krok po kroku. Masaz przeprowadzony bardzo dokladnie i bez pospiechu. Serdecznie wszystkim polecam!
Marek - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
Super mi bardzo pomaga wróciłem po 8 latach, gdzie byl jeszcze wiekszy problem, starannie i rzeczowo, polecam wszystkim
Mati - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
Pan Marcin jest wspaniałym specjalistą. Dokładnie wybadał problem, dopytywał co odczuwam kontrolując tym samym przebieg terapii. Polecam
Andrzej - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
To dopiero początek leczenia, ale wygląda obiecująco. Szybka diagnoza, pierwszy zabieg i już jest truchę lepiej. Proste ćwiczenia do domu, bez zadęcia i przesady.
Ela - Pacjent z portalu ZnanyLekarz.pl
• Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl
Super specjalista. Szybka diagnoza i dobranie odpowiednich cwiczen. Szczegolowe omowienie i rady na przyszlosc co zrobic w sytuacji kryzysowej kiedy zlapie bol
CENY USŁUG FIZJOTERAPEUTYCZNYCH
Free Trial
Free Trial
Free Trial
SSL
SSL
Your Text
Terapia podstawowa
150PLN
30 minut
Praca nowoczesnymi metodami: Terapia Manualna, Trigger Points, PNF, Neuromobilizacje, McKenzie, Trening Funkcjonalny.
Masaż: leczniczy, klasyczny, limfatyczny, sportowy.
Kinesiotaping
Terapia optymalna
210PLN
50 minut
Najczęściej wybierane!
Badanie funkcjonalne z diagnozą
Praca nowoczesnymi metodami: Terapia Manualna, Trigger Points, PNF, Neuromobilizacje, McKenzie, Trening Funkcjonalny.
Masaż: leczniczy, klasyczny, limfatyczny, sportowy.
Kinesiotaping
Jak przygotować się do wizyty
Jak ubrać się na pierwszą wizytę
Podczas pierwszej wizyty konieczne jest przeprowadzenie dokładnego badania. Prosimy przygotować sobie na nią niekrępujący strój, może być dres lub innego rodzaju wygodne nieograniczające ruchów ubranie.
Bielizna osobista
W celach diagnostycznych lub w trakcie zabiegu możecie zostać Państwo poproszeni o zdjęcie niektórych części garderoby, np. spodni lub bluzki. Prosimy więc o przyjście na wizytę w bieliźnie, która w przypadku konieczności jej odsłonięcia nie będzie dla Państwa krępująca.
Obuwie
Nie wymagamy zmiany obuwia. Prosimy jednak liczyć się koniecznością jego zdjęcia.
Badania obrazowe
Badania obrazowe typu RTG, MRI, CT, USG nie stanowią podstawy do oceny fizjoterapeutycznej i nie są one bezwzględnie wymagane. Niemniej jeśli została wykonana u Państwa tego rodzaju diagnostyka prosimy o przyniesienie wyników na pierwszą wizytę.
Dokumentacja medyczna
Jeśli posiadają Państwo dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia w postaci kart wypisowych ze szpitala, opinii lekarskich, przebiegu dotychczasowej rehabilitacji etc., prosimy o udostępnienie nam tych dokumentów podczas pierwszej wizyty.
Farmakoterapia
Istotne mogą być dla nas informacje na temat leków jakie Państwo przyjmują, w szczególności jeśli są to leki brane w dniu zabiegowym. Jeżeli mają Państwo wątpliwości, pytania lub obawy dotyczące przebiegu terapii pomożemy Państwu je rozwiązać przy bezpośrednim kontakcie telefonicznym lub mailowym.
Może Cię zainteresować
Wybrane artykuły z mojego bloga